Přejít k obsahu

Mezinárodní vztahy

Charakteristika oboru

Základem oboru jsou povinné kurzy, jejichž cílem je seznámit studenty s různými aspekty akademické práce (sběr a analýza dat, publikování a prezentování výsledků výzkumu), prohloubit jejich znalosti teorie a metodologie oboru mezinárodní vztahy a sociálních věd obecně a poskytovat jim zpětnou vazbu při tvorbě základů pro jejich dizertační práci.  Kromě povinných kurzů absolvují studenti také blok předmětů dle preferované oblasti:

  • Management a transformace konfliktů. Tento blok seznamuje studenty blíže s výzkumem konfliktů a mírovými studii.
  • Rozvojová studia. Seznamuje studenty jak s vývojem konceptu rozvoje, tak s rozvojovými studii jako takovými a aktéry, kteří se podílejí na rozvojových politikách.
  • Státy a státnost v mezinárodním systému. Seznamuje studenty s různými typy států a státnosti, transformací suverenity, ke které došlo v posledních dekádách.

Profil absolventa

Cílem oboru je připravovat vysoce kvalifikované odborníky v oblasti mezinárodních vztahů pro budoucí zaměstnání v akademické sféře. Jejich služby však mohou být atraktivní pro média, podnikatelské subjekty, které se chystají expandovat na zahraniční trhy, pro rozvojové aktivity nejrůznějších nadací, nevládních organizací, pro think-tanky a poradenské firmy všeho druhu. V neposlední řadě jsou absolventi s uvedeným typem znalostí velmi cenným příspěvkem do služeb státní správy, veřejné správy nebo místní samosprávy, kde mohou svými znalostmi aktivně přispívat k fungování systému, který studovali, diplomatických vazeb, kterým se dlouhodobě věnují, či se uplatnit v bezpečnostních složkách.

Absolvent předkládaného oboru je schopen samostatně vědecky pracovat. Je schopen zastávat vysoce kvalifikovanou práci, má zkušenost s vystupováním na veřejnosti, je seznámen s chodem běžného akademického pracoviště. Absolvent oboru hovoří plynně anglicky a minimálně jedním dalším jazykem. Absolvent oboru má zkušenost s badatelským pobytem v zahraničí.

Absolvent prokáže při obhajobě disertační práce, že je schopen zpracovat vysoce odborné téma na úrovni, která přesahuje možnosti běžného absolventa navazujících studijních programů. Absolvent je schopen samostatně metodicky pracovat a analyzovat komplexní a vysoce specializovanou problematiku a je schopen připravovat odborné i koncepční a policy dokumenty a publikace.

Pro uchazeče

Uchazeči o studium musí být absolventy magisterského studia mezinárodních vztahů, politologie nebo příbuzného sociovědního oboru – v případě absolutoria příbuzného studijního programu se předpokládá, že uchazeč v rámci studia (např. skladbou předmětů, tématem diplomové práce, výběrem specializační části státní závěrečné zkoušky apod.) v předchozím období deklaroval svůj příklon k mezinárodním vztahům či některému z jejich podoborů. Uchazeči o studium podávají přihlášku k doktorskému studiu na studijním oddělení nejčastěji v červnovém termínu. Formulář přihlášky, přesný termín přijímacího řízení i termín pro odevzdání přihlášek, informace o poplatcích a další informace k formálním náležitostem přihlášky najdete stránkách Fakulty filozofické.

K přihlášce je nutné přiložit projekt disertační práce v rozsahu 7-10 stran, který shrnuje základní hypotézu plánované práce, plánovaný teoretický a metodologický rámec a prokazuje studentovu orientaci v tématu. K projektu bude přiložen seznam relevantní literatury k tématu.

Přijímací řízení probíhá formou pohovoru uchazeče s komisí pro přijímací řízení o předloženém projektu disertační práce. Část rozhovoru může proběhnout v cizím jazyce dle uchazečovy deklarované specializace. Během pohovoru musí student zejména prokázat orientaci v tématu, nosnost stanoveného výzkumu a vysvětlit své představy o provedení výzkumu a své motivace ke studiu a potenciální akademické kariéře.

Pro zájemce o studium pořádáme v letním semestru každoročně setkání s garantkou oboru a zástupci katedry. Termín bude oznámen v sekci Aktuality.

Po přijetí

Studenti po přijetí do doktorského studia sestaví se svým školitelem studijní plán. Studijní plán obsahuje povinné předměty pokrývající obecnou přípravu sociálních vědců (etika práce, metodologie práce, metateorie sociálních věd, publikační aktivity, atd.). Kromě toho studenti vybírají ze čtyř podoborových specializací. Po schválení studijních plánů školitelem se studenti dle těchto plánů zapíší do prvního ročníku. Termín zápisu bude oznámen na stránkách Fakulty filozofické. Po zápise se uskuteční informační schůzka pro nové doktorandy, kde se studenti seznámí se svými právy a povinnostmi a fungováním na katedře. Studijní plány najdete v levém menu v sekci "pro uchazeče" této stránky.

Podmínkou řádného ukončení doktorského studia je vykonání státní doktorské zkoušky a obhajoba disertační práce. Státní doktorská zkouška se skládá ze dvou částí: zaprvé z ústní zkoušky, která ověřuje studentovy znalosti v oblasti mezinárodních vztahů a v tom podoboru MV, který odpovídá studentově specializaci během studia, a za druhé z obhajoby předložené práce.

 

Oborová rada doktorského studijního oboru Mezinárodní vztahy:

  • Prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D.,DSc.
  • Doc. PhDr. Ladislav Cabada, Ph.D.
  • Doc. PhDr. Šárka Cabadová Waisová, Ph.D. (garant)
  • PhDr. Magdaléna Leichtová, Ph.D.
  • Doc. PhDr. Přemysl Rosůlek, Ph.D.
  • PhDr. David Šanc, Ph.D.
  • Doc. PhDr. Miroslav Šedivý, PhD.
  • Doc. PhDr. Jan Záhořík, Ph.D.
  • Doc. PhDr. Vít Hloušek, Ph.D.
  • Doc. Mgr. Ing. Petr Kratochvíl, Ph.D.
  • Doc. PhDr. Jan Karlas, M.A., Ph.D.
  • Prof. PhDr. Milada Polišenská, CSc.
  • Doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.

 

Studijní plán

Podrobné informace o studiu, např. seznam povinných, povinně volitelných a výběrových předmětů, jejich zařazení do semestrů a ročníků, obsah těchto předmětů a další detailní informace o průběhu studia, studijních předpisech apod. najdete zde.

Patička